Przeskocz do treści

Film pt. „Pilecki”

03 października 2018 r. godz.18.00
sala widowiskowa w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie
WSTĘP WOLNY !!!

Stowarzyszenie Auschwitz Memento dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekty „Nieobojętni. Zapomniani bohaterowie” (partnerem głównym jest Narodowe Centrum Kultury) oraz „Niezłomni spod Auschwitz” (partnerem głównym jest Instytut Książki). Projekty te mają za zadanie promować czytelnictwo w Polsce oraz przybliżać ludziom historię.

W ramach projektu zapraszamy 03 października 2018 r. godz.18.00 do sali widowiskowej w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie na film pt. „Pilecki” oraz spotkanie autorskie połączone z promocją książek pt „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz” i „Pilecki. Śladami mojego taty”.

Film pt. „Pilecki” to polski, fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. W rolę rotmistrza wcielił się Marcin Kwaśny. W kinach film „Pilecki” zobaczyło ponad 150 tysięcy widzów. Środki na film pozyskano w ramach akcji „Projekt: Pilecki” będącą zbiórką publiczną zorganizowaną przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Inicjatywa „Projekt: Pilecki" zdobyła łącznie pięć wyróżnień. Muzeum Historii Polski uznało Twórców za „Historyczne Wydarzenie Roku 2014" w kategorii „Edukacja i Multimedia", podczas Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2015" w Częstochowie film „Pilecki" zdobył Grand Prix. Działalność Stowarzyszenia doceniła również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu za „Cenne inicjatywy, pomysły, akcje społeczne, które spotkały się z wielkim oddźwiękiem społecznym". Pod koniec roku kapituła nagrody „Strażnik Pamięci 2015" (tygodnik „Do rzeczy") nominowała Stowarzyszenie w kategorii „Instytucja" za „Skuteczne zorganizowanie zbiórki publicznej na produkcję fabularyzowanego dokumentu „Pilecki”. Marszałek Województwa Małopolskiego nominował Stowarzyszenie do nagrody „Kryształy soli".

Książka pt. „Pilecki. Śladami mojego taty”. Ojciec. Witold jak nikt rozumiał słowo ojczyzna. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ale wrócił do kraju. By nie dopuścić do wyniszczenia narodu. Tu dopadli go agenci UB. Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.

Syn. Andrzejowi odebrano tatę. Wzrastał z piętnem syna zdrajcy. Przez 67 lat nie mógł nawet pomodlić się nad grobem ojca. W PRL-u nie było dla niego miejsca. Trudno było o pracę, a o przeszłości nie wolno było mówić.

Śladem taty. Syn rotmistrza Pileckiego ma dziś 83 lata. Nie musi już i nie chce milczeć. Rusza śladami ojca. Trafia do miejsc, które pamiętają Witolda. I daje świadectwo o życiu jednego z największych polskich patriotów. Wszyscy powinniśmy towarzyszyć mu w tej podróży.

Książka pt. „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz” dokumentuje dzielność żołnierzy „Sosienek”, którzy w czasie niemieckiej okupacji zapisali piękną kartę, a po wojnie byli prześladowani przez NKWD i UB, wreszcie ograbieni przez komunistów z bojowych dokonań, skazani zostali na zapomnienie. Oddział Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjra Jana Wawrzyczka działał przez kilka lat w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Partyzanci
z „Sosienek” nieśli pomoc więźniom obozu, alarmowali świat o tym, co się w obozie dzieje i zorganizowali ok. 1/3 ucieczek z obozu.