Przeskocz do treści

II Festiwal Kultury Lasowiackiej w Porębach Dymarskich

4 września 2022 roku odbyła się uroczysta Inauguracja II Festiwalu Kultury Lasowiackiej 2022, która rozpoczęła się Mszą św. w Kościele parafialnym pw. śś. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich oraz Odpustem lasowiackim. Uroczystość poprzedziło przywitanie ks. Bpa Kazimierza Górnego, który na nabożeństwo w oprawie lasowiackiej przyjechał bryczką, nawiązując tym samym do czasów dawnych. Podczas Mszy św. akompaniowała Kapela z Majdanu Królewskiego, a przy ołtarzu uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Porębach Dymarskich prezentowali się w dziecięcych strojach lasowiackich. Dary ofiarne na ręce księdza Biskupa wręczyli Marszałek Województwa Podkarpackiego p. Władysław Ortyl, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego p. Ewa Draus, Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie p. Damian Drąg oraz Członkowie Zespołu Ludowego Cmolasianie. Wśród licznych gości znaleźli się przedstawiciele środowisk samorządowych i innych instytucji lokalnych i regionalnych.

Po Mszy św. każdy z uczestników wydarzenia otrzymał upominek okolicznościowy tzw. odpustowe ciastko z dziurką, a na placu Kościoła parafialnego odbył się Odpust lasowiacki. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mechowca częstowały tradycyjnym chlebem ze smalcem, natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Porąb Dymarskich przyrządziło lasowiackie potrawy takie jak: kiszony ogórek z beczki, pierogi, żurek, ciasta oraz wiele innych wyrobów. Dzięki wsparciu Nadleśnictwa Kolbuszowa w poczęstunku nie zabrakło dziczyzny, bigosu i gołąbków. Każdy mógł spróbować smacznych, regionalnych potraw. Można było podziwiać ikony wykonane przez mieszkankę Poręb Dymarskich p. Halinę Pycior-Kusik. Było także stoisko z dewocjonaliami, drewnianymi łyżkami, sercami z piernika, całusami i słodkimi rybkami. Część uczestników wydarzenia udała się na oficjalne otwarcie II FKL do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Natomiast pozostali mogli nadal świętować przy kościele parafialnym w Porębach Dymarskich, gdzie nie brakowało atrakcji.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Parafia pw. śś. Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich, Samorządowy Ośrodek Kultury w Cmolasie, Nadleśnictwo Kolbuszowa oraz Rada Sołecka i KGW w Porębach Dymarskich.

 

Skip to content