Przeskocz do treści

Jak czytać sztukę ?

DSC_0483.JPG„Artyści są jak otwarte książki, a ich dzieła – niczym teksty zapisane farbami”. Krótka subtelna, ale jakże trafna wypowiedź Valerii Moskvitiny dotycząca artysty i jego tworu (rozumianego jako wszelkie twórcze wybory artysty). Równocześnie pewnego związku pomiędzy artystą – dziełem – widzem, w którym dana sytuacja jest odbierana z dwóch odmiennych perspektyw: autora jako twórcy „obrazu” i konsumenta czyli odbiorcy danego tworu. Owe studium jest ewidentnie kierowane do czytelnika – odbiorcy, przy pomocy pragnienia szczęścia i tajemnicy, które uchwycił i schował w danym tworze artysta. Dzięki temu widz, jako czytelnik rzeczywistego obrazu, może doświadczyć emocji związanych z odrywaniem danego dzieła i ukrytych w nim znaczeń. Może oddać się cichej i intensywnej przyjemności – ekstazie, która iskrzy i rozpala w nim subiektywne odczucia uderzające w jego jestestwo raz ciepłym, a innym razem lodowatym strumieniem, gdy stoi sam na sam przed „płótnem” niczym tekstem zapisanym farbami…” tak o wystawie pt. „Jak czytać sztukę?” napisał Marcin Lubera – Komisarz Wystawy.

2 października 2021 r. w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy malarstwa, fotografii, rysunku, grafiki i rzeźby. Wystawa zgromadziła ponad 80 prac 28 autorów z Polski i z zagranicy. Swoje prace zaprezentowali: Anna Kaleta, Beata Garanty, Bernadeta Ślęzak, Dominika Adamus Osman, Elena Panchischin, Elżbieta Szymańczuk, Ewa Majka, Ewa Wiśniewska-Zduniak, Joanna Cislak, Peter Blindt, Julita Kłosińska, Kamil Jurašek, Kara Minasian, Katarzyna Cesarz, Katarzyna Nawrocka, Kinga Cesarz, Luigi Priore, Maksymilian Starzec, Marcin Lubera, Marcin Norbert Michalski, Marina Vorobyova, Monika Nogieć, Olga Seretna, Przemysław Suliga, Renata Bebło, Valeria Moskvitina, Wiktoria Gazda, Wojciech Trzyna. Wyjątkowa, artystyczna atmosfera przepełniona rozmowami o sztuce i nie tylko, udzieliła się wszystkim uczestnikom wernisażu. Niezwykle wartościowe było spotkanie z Autorami prac, którzy połączeni wspólną wystawą eksponowali prace wykonane w różnorodnych stylach, technikach, kierunkach, spojrzeniach…

Wystawę można oglądać od 4 do 22 października 2021 r., od. poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.

o Autorach:

Anna Kaleta

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Okręg Świętokrzyski. Trzykrotna stypendystka Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego za wybitne Osiągnięcia artystyczne w latach 2019, 2020 i 2021. Czterokrotna stypendystka Rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a w roku 2020 i 2021 za całokształt pracy artystycznej otrzymała Nagrodę Rektora UJK. W roku 2020 uzyskała tytuł magistra sztuki, a za zrealizowany dyplom otrzymała wyróżnienie oraz za całokształt pracy twórczej uzyskała wpis do Złotej Księgi Absolwentów Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Beata Garanty

Studiowała malarstwo i uzyskała dyplom w pracowni prof. Sławomira Karpowicza oraz przez dwa lata na specjalizacji tkanina unikatowa w pracowni prof. Liliany Kulki na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Głównie zajmuje się malarstwem, a także artystyczną tkaniną użytkową. Jej ulubionym tematem malarskim jest człowiek. Jest laureatką międzynarodowego konkursu malarstwa „Agora Gallery” w Nowym Jorku. Zarówno Jej obrazy, jak i tkaniny znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Meksyku, Niemczech i Polski.

Bernadeta Ślęzak

Urodzona w 1990 r. Artystka swoją pasję do malowania kształciła na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, a następnie na Uniwersytecie Zielonogórskim, na wydziałach artystycznych w specjalizacjach malarstwo. O swojej twórczości mówi : „Moje obrazy przedstawiają postacie, abstrakcje, pejzaże, grafiki. W zależności od tego co chcę przekazać, dobieram odpowiednią formę. Maluję to co widzę, co postrzegam, także to o czym chcę opowiedzieć. Obrazuję chwilę lub pewną myśl, która jest dla mnie istotna lub jest istotą rzeczy. Lubię malować ludzi, ale nie wszystkie postacie na moich obrazach, są osobami rzeczywistymi, często są uosobieniem pewnych sytuacji, wrażeń czy emocji ”.

Dominika Adamus Osman

Absolwentka ceramiki kieleckiego Plastyka oraz Instytutu Sztuk Pięknych UJK na wydziale grafiki warsztatowej. Pasjonuje się sztuką, fotografią, designem i projektowaniem. Zawodowo od wielu lat związana z reklamą i brandingiem. Na co dzień łączy twórczość artystyczną z działalnością komercyjną i wiedzą specjalistyczną dotyczącą projektowania i druku. Uczestniczka wystaw i laureatka konkursów plastycznych. Cykl pt "Leśna gimnastyka" dotyka zagadnień związku Człowieka z Naturą, ich powiązania i wzajemnego nieustannego oddziaływania - zarówno symbiotycznego jak i destrukcyjnego. Zwraca także uwagę na beztroskę znacznej części Ludzkiej społeczności wobec przyszłych - mniej lub bardziej odległych - losów zielonej Planety.

Elena Panchischin

Urodziła się w 1985roku, mieszka i pracuje w mieście Chersoń na Ukrainie. W 2009 ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Kherson, na Wydziale Kultury i Sztuki. Od 2009 jest nauczycielem w Dziecięcej Szkole Artystycznej. W swojej pracy nigdy nie stoi w jednym miejscu – poznaje, rozwija i studiuje różne style, kierunki oraz materiały. Preferuje techniki graficzne oraz malarstwo akrylowe, cały czas dąży do doskonalenia własnego warsztatu oraz twórczości. Stara się go wynosić na wyższy poziom twórczy.

Elżbieta Szymańczuk

A bsolwentka Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jana Gawrona w 1997 roku oraz studiów podyplomowych „Menedżer kultury” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Uprawia malarstwo, tworzy obiekty książkowe, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez 10 lat współprowadziła szkolny teatr musicalowy. Współzałożycielka Fundacji „Przeciw temu czasowi”, zajmującej się edukacją przez sztukę oraz organizacją wydarzeń kulturalnych.

Ewa Majka

Zajmuje się ceramiką i malarstwem. Tworzy designerskie formy i przedmioty codziennego użytku. Wybiera tematy związane z naturą, porami roku i otaczającym ją światem. Z zamiłowania do koloru stara się odnaleźć właściwe barwy i nastroje towarzyszące artystce w danym momencie i w danej chwili. Stara się uchwycić przemijający czas i tchnienie nowego życia, które naradza się na jej oczach.

Ewa Wiśniewska-Zduniak

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Form Przemysłowych, następnie na Wydziale Grafiki w Pracowni Litografii i Linorytu, Projektowania Plakatu u prof. Jana Jaromira Aleksiuna, w Pracowni Malarstwa prof. Konrada Jarodzkiego. Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Projektowania Typograficznego. Praca magisterska w Pracowni Projektowania Typograficznego u prof. Stanisława Łabęckiego, aneks w Pracowni Litografii prof. Jerzego Grabowskiego. W 2021r. uzyskała tytuł doktora na Wydziale Sztuki UJK w Kielcach. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, fotografią oraz sztuką performatywną. Realizuje projekty Korespondencji sztuk, dotyczący związków pomiędzy malarstwem a muzyką. Od 20 lat stosuje innowacyjną autorską technikę uzyskiwania i kreowania obrazu, którą nazwała skanerunkiem. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Joanna Cislak

Urodzona w 1985 roku, pochodzi z malej podhalańskiej miejscowości. Obecnie Mieszka w Chicago. Głównym źródłem Jej inspiracji jest przyroda, otaczający ją ludzie oraz podróże. Prace Joanny wypełnione są uczuciem ciepła oraz mnóstwem emocji, a wszystko po to, aby wnieść jak najwięcej ukojenia, spokoju, miłości oraz radości w życie osoby, która na nie spogląda.

Peter Blindt

Zajmuje się malarstwem od ponad 20 lat. Prace Jego znajdują się w prywatnych kolekcjach w USA, Kanadzie oraz Europie. Artysta słynie z malarstwa abstrakcyjnego i krajobrazów. Maluje ciekawym, warstwowym sposobem, co zwraca jeszcze większą uwagę widza powodując iż jego umysł i dusza naprawdę angażują się w głębię obrazu.

Julita Kłosińska

Ukończyła studia na kierunku Wychowanie plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni Prof. Jana Gawrona. Od 2007 roku prowadzi w Zielonej Górze własną Pracownię sztuki użytkowej i edukacji artystycznej „de-co”, w której odbywają się zajęcia i warsztaty ceramiczne. Zrealizowała autorskie projekty ceramiczne z dziećmi i młodzieżą zakończone wystawami. Tworzy artystyczną ceramikę użytkową i dekoracyjną.

Kamil Jurašek

U rodził się w 1977 r. w Preszowie. Studiował w ŠÚV w Koszycach i na Academy of Arts w B.Bystrice. Zajmuje się, instlacją, rzeźbą, biżuterią malarstwem i grafiką. Rozwija również swoją autorską technikę malarską „dzień i noc“. Dzięki tej technice obraz skrywa nowe możliwości ekspresji, ukazując malarstwo w dwóch równoległych światach. Jest członkiem Słowackiego Związku Sztuki, IAA, AIAP, NGO, ONG (internacional Associations of Art) oraz Per Spectrum i Atrium Associations. Bierze udział w wystawach, projektach i realizacjach w kraju i za granicą.

Kara Minasian

Urodzona 22.06.1996 roku w Połtawie na Ukrainie. W 2021 ukończyła studia ASP w Krakowie, na wydziale malarstwa. Artystka jak sama mówi o swojej twórczości: „wszystko płynie – wszystko się zmienia. Uważam, że w mojej sztuce, tak jak w myślach nie ma stabilności. Nie wiadomo dokąd przyniesie nas prąd”. Te słowa przywodzą na myśl Heraklita z Efezu „Ta panta rhei kai ouden menei”. Kara stara się płynąć z prądem, obserwować zachodzące procesy i przekładać je w artystyczne twory. Motto, który się kieruje są słowa Heraklita „Jesteśmy i nie jesteśmy zarazem – życie jest ciągłą zmianą, jest ciągłym rodzeniem się i śmiercią”.

Katarzyna Cesarz

U rodzona w 1971 roku w Rzeszowie. Ukończyła studia artystyczne w Zielonej Górze. Uzyskała dyplom w pracowni interdyscyplinarnej prof. Jana Berdyszaka. Tematem jej prac są relacje na zastaną rzeczywistość. Poszukuje dla siebie różnych form wyrazów. Głównym tematem przewodnim wielu prac jest pamięć, ślad emocji, odczuć i nastrojów oraz pozostawione w czasie historie istnienia miejsc i osób. Wystawia od 1997 roku w Polsce i zagranicą, a od 2006 roku należy do ZPAMiG.

Katarzyna Nawrocka

Urodzona w 1984 roku. Ukończyła kielecki plastyk ze specjalizacją snycerstwo artystyczne. W 2011 roku obroniła dyplom rzeźbiarski w ISP Kielce w pracowni Henryka Sikory. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem. Pracuje jako  terapeuta zajęciowy oraz jest kierownikiem placówki Wsparcia dziennego dla osób po 60 r. ż.

Kinga Cesarz

Urodzona w 2001 r. Studentka drugiego roku Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku grafika warsztatowa. W swoich pracach wykorzystuje fotografie, w których unaocznia psychologiczne studium człowieka. Poprzez graficzne przekształcenia wydobywa niepokój i przywołuje na myśl ludzi pierwotnych, którzy ze zderzeniem współczesności przybierają barwy wojenne.

Luigi Priore

Pochodzi z Włoch, urodził się w 1943 r. w Piemoncie, a tworzył głównie w Rzymie oraz Otranto. Jego twórcza aktywność znalazła odzwierciedlenie w blisko sześćdziesięciu wystawach w Europie i Ameryce. Prace Luigi nierzadko wypełnione są elementami z pogranicza abstrakcji metafizycznej. Swoim malarstwem przedstawia naturę: drzewa, skały, wodę, lód oraz krajobrazy, które odzwierciedlają emocjonalne stany człowieka. Niedawno swoje życie i twórczość Artysta przeniósł do Polski.

Maksymilian Starzec

U rodzony w 1951roku. Uprawia malarstwo i rzeźbę. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim. W 1974 roku ukończył Policealne Studium Zawodowe Reklamy w Ciechanowie. W latach 1974 – 78 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni Mieczysława Hermana i Mariana Bogusza. Członek i współzałożyciel grupy A.S. Od 1984 roku członek ZPAMiG, od 2001 współtwórca, koordynator i komisarz Ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów - „Kolbuszowa”. Sympatyk i członek międzynarodowej grupy artystycznej EMOCJONALIŚCI. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych .

Marcin Lubera

Urodzony w 1983 roku w Kolbuszowej. W latach 2004 – 2009 studiował na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, o specjalności małe formy rzeźbiarskie. Tworzy rysunki, obrazy, rzeźby – instalacje, w których główną ideą jest geometria, prostota (prymitywizm), minimalizm, konceptualizm. Odwołuje się w nich do Boga, natury, człowieka. Jego twórczość wymaga tolerowania wieloznaczności i tworzenia znaczeń na wielu poziomach. Pozostawia swobodę, wolność i niepewność w odbiorze dzieła. Ukazuje iż istnieje wiele odpowiedzi na to samo pytanie. Posługuje się paradoksem, sarkazmem, ironią. Zaskakuje w nielogicznych skojarzeniach, pozostaje w swobodnym stosunku do przedstawionych idei. Prowokuje zjawiska pomiędzy rzeczywistością zewnętrzną a wewnętrzną. Uczestnik wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą, wystaw indywidualnych oraz plenerów artystycznych.

Marcin N. Michalski

A rtysta wszechstronny, absolwent kieleckiego „Plastyka” oraz studiów na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ze specjalizacją małe formy rzeźbiarskie na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Na co dzień pracuje jako instruktor w Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach, prowadząc Pracownie fotografii i grafiki komputerowej oraz warsztaty fotograficzne. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Tworzy przy użyciu tak różnych mediów jak rzeźba, fotografia, malarstwo, wideo. Jego malarstwo w abstrakcyjnej formie prezentuje fascynację bytem w przestrzeni a fotografie dotykają różnorodnej tematyki od krajobrazu, portretu do fotografii teatralnej i koncertowej.

Marina Vorobyova

Urodziła się w 1985 roku w Khersonie. W 2008 r. ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Kherson, na Wydziale Kultury i Sztuki. Obecnie jest nauczycielem w Dziecięcej Szkole Artystycznej oraz prowadzi prywatne kursy z zakresu sztuk plastycznych dla dzieci i dorosłych. Tworzy obrazy przy pomocy farb olejnych i wierzy, że ta technika pozwala najtrafniej oddać zewnętrzną, wewnętrzną oraz zmysłową stronę realnego świata. W obrazach łapie i przedstawia ulotne chwile i wrażenia, które odzwierciedlają stan natury i duszy, przez co jej malarstwo staje się subtelne i delikatne – jak kropla porannej rosy, przy kubku aromatycznej kawy.

Monika Nogieć

Urodzona 5 kwietnia 1984 roku w Kielcach. Ukończyła studia w Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach. Dyplom z Rzeźby w pracowni dr Henryka Sikory. Zajmuje się projektami i realizacjami artystycznymi w różnorodnych materiałach o szeroko pojętej tematyce. Uczestniczka wystaw i plenerów w Polsce i zagranicą.

Olga Seretna

Urodzona 1971roku w Legnicy. Ukończyła studia artystyczne w Zielonej Górze. Uzyskała dyplom w pracowni interdyscyplinarnej prof. Izabeli Gustowskiej. Jej prace to wielowymiarowość energii koloru i faktury. Głównym tematem są czasoprzestrzenne formy zawieszone w polu energetycznym, dopełniające swoimi wibracjami niewidzialną część naszego istnienia i potencjału. Tworzone są w procesie wielowarstwowej transformacji zarówno faktury jak i koloru. Najczęściej spotykaną formą wyrazu u artystki są barwne kręgi przypominające mandale, tarcze lub fraktale. Często są odbiciem lub dopełnieniem wewnętrznego „obrazu” osób, dla których są malowane.

Przemysław Suliga

Absolwent artystycznych studiów magisterskich w 2009 r., w 2015 r. uzyskał Stopień doktorski w dziedzinie Sztuki Piękne - Instytut Sztuk Pięknych - Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jego twórczość oparta jest na koncepcji Artificial Life czyli kierunku badań skupionego na poznaniu istoty życia. Prace powstają za pomocą generatorów funkcji życia czyli systemów informatyczno – biotechnologicznych. Systemy te odtwarzają realistyczne zbiorowe zachowania różnych organizmów. Koncepcja Artificial Life wyznacza obszar do badań nad strukturą dzieła sztuki opartej na stadnym życiu zwierząt. Prace mają wymiar sztuki konkretu z mocnym charakterystycznym akcentem dla nurtu Geometrii Dyskursywnej.

Renata Bebło

U rodzona w1976 w Nowej Dębie. W 1996 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. W 2006 r. ukończyła studia na Uniwersytecie Rzeszowskim na wydziale Pedagogiczno-Artystycznym na kierunku oświata dorosłych z animacją Kultury. W swoim dorobku ma wystawy indywidualne oraz zbiorowe. Na co dzień pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Majdanie Królewskim, gdzie prowadzi zajęcia artystyczne, organizuje wystawy, opiekuje się grupą malarską Supeł Art.

Valeria Moskvitina

U rodziła się w 1985 r. w Isrucku, w Rosji. Uzyskała wykształcenie wyższe na Wydziale Kultury i Sztuki w Chersoń na Ukrainie. Artystka pracuje za pomocą szpatułki w technice zwanej impasto. W pracach przedstawia własne odczucia w stosunku do przyrody, stara się uchwycić szczególny stan harmonii oraz nieporównywalne i nieuchwytne odbicie znajdującej się w jej duszy. Jej obrazy emanują ciepłem i radością, są pełne kolorów, beztroski i miłości. To prawdziwa terapia kolorami. Prace Artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w USA, Polsce, Litwie, Ukrainie i Włoszech.

Wiktoria Gazda 

Urodziła się w 2002 roku. Pasjonuje się fotografią. Jej prace skupione są na detalu, kompozycji. Uzewnętrzniają przeżycia w drodze do odkrywania swojego świata.

Wojciech Trzyna

U rodzony w 1960 roku w Rzeszowie. Absolwent jarosławskiego PLSP. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Uzyskał dyplom w pracowni grafiki prof. Maksymiliana Snocha i w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika w 1989r. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. Uczestnik licznych wystaw i plenerów. Nauczyciel plastyki.

Skip to content