Przeskocz do treści

Festiwal Mowy Lasowiackiej

DSC_0919.JPGW sobotę 8 grudnia br. po raz dziesiąty na deskach sceny Samorządowego Ośrodka Kultury w Cmolasie odbyły się eliminacje konkursowe Festiwalu Mowy Lasowiackiej. Tematem konkursu jest twórczość zaprezentowana gwarą lasowiacką – typową dla mieszkańców terenów leżących m.in. w granicach dzisiejszego powiatu kolbuszowskiego. Natomiast celem konkursu jest nawiązanie do tradycji, przypomnienie, ożywienie oraz popularyzacja gwary lasowiackiej. Do konkursu p.n. „Festiwal Mowy Lasowiackiej” w Cmolasie zgłosiło się 19 prezentacji w kategorii wiekowej 0-III, IV-VI, VII, VIII - gimnazja oraz dorośli. Dokonując oceny jury w składzie Romuald Gondek - polonista, autor zbiorów gwary lasowiackiej owocem czego jest m.in. Słownik Gwary Lasowiackiej, Janusz Radwański - dialektolog, poeta i pisarz i Jarosław Mazur – muzyk, krzewiciel kultury ludowej. Jury po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, postanowiło przyznać następujące miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Kategoria klas od 0 – III Szkół Podstawowych – prezentacje indywidualne:
I nagroda – Patrycja Mikoś, SP w Ostrowach Baranowskich
II nagroda– Dominik Witas, SP w Ostrowach Baranowskich
III nagroda – Weronika Kaczmarska, SP w Ostrowach Baranowskich
III nagroda – Szymon Misiak, SP w Ostrowach Baranowskich

Kategoria klas od 0 – III Szkół Podstawowych – prezentacje zespołowe:
I nagroda – Eliza Mokrzycka, Weronika Kaczmarska, Magdalena Rzeszutek, SP w Ostrowach Baranowskich

Kategoria klas IV – VI SP – prezentacje indywidualne:
I nagroda – Anna Krakowska, SP w Cmolasie
II nagroda – Patryk Piłat, SP w Hadykówce
II nagroda – Andżelika Fieluba, SP w Porębach Dymarskich

Kategoria klas IV – VI SP – prezentacje zespołowe:
I nagroda – „Hadykowiaczki”, Julia Serafin, Patrycja Witkowska, Magdalena Wójcik, Wiktoria Brózda, Karol Jachyra, Sebastian Wilk, Grzegorz Wójcik, SP w Hadykówce.
II nagroda – Aleksandra Marut, Aleksandra Szuban, Ewelina Myszka, Anna Myszka, Gabriela Guźda, Natalia Wit, SP w Cmolasie.

Kategoria klas VII, VIII - gimnazja – prezentacje indywidualne:
I nagroda – Amelia Dudek, SP w Mielcu
II nagroda – Roksana Gul, SP w Cmolasie
II nagroda – Natalia Dziuba, SP w Porębach Dymarskich

Kategoria klas VII, VIII – gimnazja - prezentacje zespołowe:
I nagroda – Bartłomiej Ofiara, Karolina Bujak, Karolina Kaczmarska, Alicja Elżbieciak, Gabriela Dańko, SP w Trzęsówce
II nagroda – Hadykowianki, Aleksandra Kosiorowska, Kinga Rząsa, SP w Hadykówce

Kategoria wiekowa: dorośli – prezentacje indywidualne:
I nagroda – Krystyna Biernacka, KGW Widełka
II nagroda – Feliks Olszowy, Przedbórz

Kategoria wiekowa: dorośli – prezentacje zespołowe:
I nagroda - Krystyna Bernacka, Teresa Pruchnik, KGW Widełka
I nagroda - Zespół Ludowy „Cmolasianie”, Maria Rzeszutek, Józefa Chmielowiec, Helena Dziuba, Władysław Dziuba, Władysław Halat, Teresa Jadach, Bronisława Kosiorowska, Krzysztof Marszałek, Krystyna Szczepanek, Karol Ziętek, Julian Wilk, Maria Wilk.

W niedzielę 16 grudnia przyszedł czas na uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz podsumowanie tegorocznego Festiwalu Mowy Lasowiackiej. Publiczność, która wypełniła salę widowiskową cmolaskiego SOK-u, mogła zobaczyć prezentację laureatów konkursu oraz wysłuchać koncertu zespołu „Cmolaskie Chłopoki”. Jury podsumowując konkurs stwierdza, że festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem, które już dawno przekroczyło granice gminy Cmolas i powiatu kolbuszowskiego, co pozwala widzom prezentacji festiwalowych na usłyszenie i poznanie różnorodności gwary lasowiackiej. Ze wszystkich imprez kulturalnych poświęconych kulturze tradycyjnej w naszym regionie Festiwal Mowy Lasowiackiej wyróżnia to, że jako jedyny poświęcony jest językowi – elementowi dziedzictwa, którego ochrona jest konieczna, ale jednocześnie trudna. Inicjatywa ta daje młodym użytkownikom gwary szansę na kontakt z żywą mową, pokazuje im jej wartość i piękno, dla starszych jest okazją do przekazania dalej języka i związanego z nim obrazu świata oraz systemu wartości, który otrzymali od swoich przodków.
Wszystkim Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

SOK Cmolas