Przeskocz do treści

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Cmolasie

DSC_0718.JPGUroczyste obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbyły się 11-go listopada 2018r. w Cmolasie, rozpoczęły się Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Cmolasie. Przewodniczył Proboszcz Pariafii ks. Michał Bator, homilię zaś wygłosił ks.dr Sławomir Zych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po Mszy Świętej patriotyczny marsz w asyście Pocztów Sztandarowych z udziałem mieszkańców udał się do Samorządowego Ośrodka Kultury w Cmolasie, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Wspólnie odśpiewano Hymn narodowy, po którym Wójt Gminy Cmolas Pan Eugeniusz Galek powitał wszystkich zebranych gości, a także wystąpił z okolicznościowym przemówieniem. Ks. dr S. Zych wygłosił wykład pt. ”Drogi do odzyskania Niepodległości”. W dalszej części uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej im. prof. Jana Czekanowskiego w Cmolasie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Uroczystości zakończyły się projekcją filmu z cyklu Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach: Stanisław Kaczor-Batowski "Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc", reż. Marek Brodzki.
11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność oraz zwycięstwa, dlatego też świętowanie 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Cmolasie miało chrakter bardzo podniosły i uroczysty.
Organizatorami obchodów byli: Wójt Gminy Cmolas Pan Eugeniusz Galek oraz Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Cmolasie ks. Michał Bator.